Ikona Matki Boskiej Ostrobramskiej

Rozmiar podobrazia: 30 x 40 cm, grubość ok. 2.5 cm, z tyłu wzmocnienie w postaci dwóch zastrzałów (szponki).

Technika: tempera jajowa na podobraziu z deski z drzewa liściastego, zagruntowana warstwą płótna, kredy szampańskiej i kleju króliczego.

Moja ikona jest jedynie odwzorowaniem obrazu w znacznym pomniejszeniu. Nie używałam tutaj żadnego podlinnika, wzorem była zwykła fotografia samego obrazu. Starałam się w miarę wiernie trzymać wzoru, bo moim zamierzeniem było otrzymanie możliwie wiernej kopii wizerunku Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Do wyzłocenia nimbu użyłam szlagmetalu w odcieniu starego złota, a do posrebrzenia rogu szlagaluminium, w obu przypadkach używając Mixtionu syntetycznego. Złotą sukienkę i korony namalowałam sproszkowanym złotem mineralnym w odcieniach satin gold i royal gold. Napisy i grawerowane brzegi nimbu wykończyłam farbą akrylową. Całość zabezpieczona jest dwoma warstwami szelaku indyjskiego.

Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej (lit.Aušros Vartų Dievo Motina) – oryginał namalowany prawdopodobnie w XVII wieku, został wykonany techniką temperową na podkładzie klejowo-kredowym, na deskach dębowych o wymiarach 200 x 165 cm. Autor nie jest znany. Obecnie postać Maryi zakrywa błyszcząca, złota sukienka wraz z koronami, a widoczna jest tylko twarz i dłonie skrzyżowane na piersiach. 

Znajduje się w kaplicy ostrobramskiej w Wilnie na Litwie. Przez wiernych uważany za cudowny, jest jednym z najważniejszych symboli chrześcijaństwa w Polsce i na Litwie.