ZDOBNICTWO     Odnajdywanie potencjału w zwykłych przedmiotach codziennego użytku jest pasjonujące, czasami efekt końcowy pracy przechodzi najśmielsze oczekiwania eksperymentującego artysty...

 

Stare meble lub przedmioty, które zatraciły już swój urok, wcale nie muszą nadawać się tylko na śmietnik. Czasami do odnowienia zużytego mebla po przejściach wystarczy puszka farby lub bejcy, chęci i pomysłowość artysty.

Przy nietypowych „obiektach” zakres działania uzależniony jest przede wszystkim od stopnia zachowania danego przedmiotu. Proces rewitalizacji bywa różnorodny i zazwyczaj nie można przyjąć jakiegoś konkretnego planu czy kierunku działania. Nie zajmuję się bowiem klasyczną renowacją mebli czy też innych przedmiotów. Moim celem jest zazwyczaj odnowienie i ozdobienie mebla w celu uwydatnienia jego walorów artystycznych. Jeżeli dany przedmiot ma tzw. „potencjał” na zostanie ciekawą ozdobą wnętrza, to podejmuję się trudu odnowienia go. Nie będę ukrywać, że część prac przy tego typu sprzętach robię po prostu z wyczuciem, dlatego efekt końcowy jest czasami nieoczekiwany dla mnie samej. Zawsze staram się ratować oryginalne elementy, a wymieniać elementy zniszczone na nowe tylko w ostateczności. Nie chodzi mi także o to, aby przedmiot czy mebel wyglądał jak nowy. Ma on być interesujący poprzez swoją niepowtarzalność.

Zdobnictwo nie ogranicza się jednak tylko do mebli i innych przedmiotów, może to być także zdobnictwo ścienne – malowidła naścienne. Nie są one wykonywane przeze mnie techniką fresków lecz z użyciem farb akrylowych ściennych i różnego rodzaju werniksów. Zależnie od potrzeb, ozdobienie ściany może przybierać różne formy, np obrazu w gipsowych ramach, umocowywanych bezpośrednio na ścianie czy też wzoru, obrysu czegoś, szkicu itp. Możliwości jest wiele, ale niezaprzeczalnie jest to sposób na nadanie banalnemu wnętrzu charakteru.

 

"Patrzę na każdy mebel i każdy obiekt jak na indywidualną rzeźbę.” 

Kelly Wearstler