GRAFIKA     Rysunki ołówkiem, tuszem czy węglem mogą być subtelne lub bardzo dramatyczne... zestawienie czerni z bielą niebywale podkreśla walory artystyczne rysunku mimo, a może dzięki, całkowitej rezygnacji z użycia koloru...

 

Rysunki węglem, ołówkiem czy tuszem są dla mnie „odskocznią” od malarstwa temperowego, które pozostaje w olbrzymim kontraście do moich grafik. Są to przecież bardzo różne techniki. Rysunek węglem może być bardzo subtelny i bardzo dramatyczny, wszystko zależy od sposobu potraktowania tematu na papierze. Niebywale artystyczne efekty dają ostre kontrasty czerni i bieli a z drugiej strony „niedopowiedzenia” linii, uzyskiwane poprzez rozcieranie konturu. A wszystko to jest możliwe bez zastosowania koloru. Może właśnie dlatego łatwiej się wtedy skupić na kształtach, podziałach i liniach, bez rozpraszania się kolorem. Jest to inna propozycja na artystyczne potraktowanie rzeczy czy postaci, często przedstawionych w bardzo uproszczonej formie.

 

Rysowanie nie oznacza po prostu reprodukcji konturów; rysunek nie polega po prostu na idei: rysunek jest wyrażeniem, formą wewnętrzną, planem, modelem. Zobacz, co pozostaje po tym! Rysunek to trzy czwarte i pół tego, co stanowi malarstwo...” 

Ingrés