Rewitalizacja Mebla – nakastlik

 

Nieciekawy, szary mebel z oryginalnymi „kręconymi” nogami miał zadatki na to, aby wyglądać okazalej. Udało mi się go wypatrzyć w przydrożnym sklepie z antykami.

Stan techniczny mebla był całkiem niezły co pozwalało mieć nadzieję, że po zwykłym oczyszczeniu i oszlifowaniu nie będzie wymagał większej naprawy. Kształt nóg mebla był bardzo wyszukany w porównaniu z resztą. Dlatego zdecydowałam, że dodam ozdobny relief na drzwiczki nakastlika, wymienię uchwyt drzwiczek i pomaluję cały mebel wykańczając go w stylu tzw. "prowansalskim".

Do stworzenia reliefu użyłam kawałka gipiury, kleju do tkanin i masy akrylowej. Cały mebel pomalowałam białą emulsją akrylową do drewna, następnie nałożyłam patynę, a na ozdobny relief dodatkowo nałożyłam pozłotę w paście w kolorze starego złota. Wykończenie stanowiła bezbarwna farba akrylowa, która po wyschnięciu daje efekt woskowanego drewna. W efekcie powstał mebel całkowicie „nowy” i interesujący pod względem formy artystycznej. 

 

Nakastlik (z niem. nacht – nocny + kasten – skrzynia, pudło) – małych rozmiarów mebel z pojemnikiem lub też, dodatkowo, z szufladą. Zazwyczaj był to mebel stanowiący część wystroju sypialni, występujący w komplecie z łóżkiem, toaletką i szafą. Blat mebla mógł służyć do postawienia lampki nocnej i budzika.