Obraz temperowy – tryptyk „Spleciona cz. I-II-III”

 

Trzy obrazy o rozmiarach podobrazia: pierwszy 30 x 40 cm, grubość ok. 1 cm, drugi 26 x 36 cm, grubość ok. 1 cm, trzeci 30 x 40 cm, grubość ok. 1 cm

Technika: tempera jajowa na podobraziu ze sklejki, zagruntowana warstwą płótna, kredy szampańskiej i kleju króliczego.

Obraz ten składa się z 3 części połączonych ze sobą tematycznie, a przedstawiających część kobiecej postaci w plątaninie burzy włosów. Na każdym z 3 obrazów przedstawiony jest fragment postaci: na części głównej namalowałam twarz w ½ zakrytej włosami, na dwóch pozostałych częściach natomiast widać jedynie dłoń i ramiona. Obraz wzbogaciłam zdobieniami wykonanymi złotem, srebrem, szlagaluminium i szlagmetalem w różnych odcieniach, na bazie Mixtionu syntetycznego. Pod złoceniami na naszyjniku oraz pod ozdobami na przedramionach i niektórych fragmentach włosów, wykonałam ozdobny grawerunek. Całość zabezpieczona dwoma warstwami szelaku indyjskiego. 

Zamierzeniem moim było stworzenie obrazu – tryptyku, który tematycznie stanowiłby całość, jednakże wszystkie 3 obrazy mogłyby, ale nie musiały koniecznie znajdować się obok siebie. Pewien surrealizm formy i dekoracyjność przedstawienia miały na celu stworzenie możliwości dowolnej aranżacji obrazu (obrazów), w jednym lub kilku pomieszczeniach, bez negatywnego wpływu na jego odbiór artystyczny przez widza. Każda z trzech części obrazu jest tak namalowana, aby można było je odpowiednio dopasować do siebie, gdyby miały one docelowo zawisnąć na ścianie jako jeden, o nieregularnym kształcie, obraz. To taka moja inwencja artystyczna, której zastosowanie umożliwiło mi połączenie dwóch technik artystycznych jaką jest malarstwo temperowe na desce i pozłotnictwo. Efektem tego połączenia jest dekoracyjność obrazów, niesamowite podkreślenie barwy, nieco udziwniona forma i przerysowanie kształtów idące w parze z wyrazistością.