Ikona Jezusa Chrystusa Pantokratora

  

Rozmiar podobrazia: 15 x 26 cm, grubość ok. 2 cm, z tyłu bez wzmocnienia - nie jest ono konieczne przy małym rozmiarze.

Technika: tempera jajowa na podobraziu z deski z drzewa liściastego, zagruntowana warstwą płótna, kredy szampańskiej i kleju króliczego.

Do napisania ikony użyłam wybiórczo jednego z wielu dostępnych wersji podlinników Chrystusa Pantokratora. W tym przypadku również starałam się w miarę wiernie napisać ikonę wg wzoru, jedynie kolorystyka, tj. nasycenie barw i wykończenia akrylem mogą nieco odbiegać od oryginału.

Do pozłocenia tła i nimbu użyłam 24 karatowego złota w odcieniu antyczne złoto, klejonego na Mixtion syntetyczny. Napisy, grawer nimbu i brzegi ikony wykończyłam farbą akrylową. Całość, łącznie ze złotem, zabezpieczona dwoma warstwami szelaku indyjskiego.

Pantokrator (gr. Wszechwładca) – w ikonografii to przedstawienie Chrystusa jako władcy i sędziego Wszechświata. Chrystus Pantokrator jest przeważnie przedstawiany w pozycji siedzącej na tronie lub w pozycji stojącej. Prawą rękę unosi w geście błogosławieństwa, a w lewej dłoni trzyma Pismo Święte, zamknięte lub otwarte, z umieszczonym tam cytatem z Ewangelii wg Św. Jana. Ważna jest symbolika gestu prawej ręki, w zależności od połączenia, palce przypominają różne litery.