Ikona Marii Panny Dziewicy z Deesis

Rozmiar podobrazia: 30 x 40 cm, grubość ok. 2.5 cm, z tyłu wzmocnienie w postaci dwóch zastrzałów (szponki).

Technika: tempera jajowa na podobraziu z deski z drzewa liściastego, zagruntowana warstwą płótna, kredy szampańskiej i kleju króliczego.

Do napisania tej ikony użyłam podlinnika Marii Panny Dziewicy z Deesis w stylu bizantyńskim, z malowanym tłem, bez ramy. W mojej wersji tej ikony dodałam zdobienia nimbu oraz samą ramę z grawerunkiem w celu uatrakcyjnienia tego raczej monotonnego, pod względem kolorystyki, przedstawienia Marii Panny.

Rama ikony oraz nimb mają wygrawerowane ozdobne wzory. Do wyzłocenia nimbu i ramy użyłam złota 23.5 karatowego, klejonego na Instacollu. Dodatkowo nimb został spatynowany dla uwydatnienia grawerunku i lekko „spreparowany” w celu uzyskania efektu postarzenia. Napisy i grawerowane brzegi nimbu oraz podziały ramy wykończyłam farbą akrylową. Całość, z wyjątkiem nimbu i ramy w złocie, zabezpieczona jest dwoma warstwami szelaku indyjskiego.  

Deesis (łac. i gr. modlitwa, prośba) to grupowe przedstawianie świętych jako orędowników za grzesznych, którzy proszą o łaskę Pana Boga. W ikonach z motywem Deesis przedstawiony Chrystus Pantokrator jest osobą centralną, a następnie obok przedstawiani stojący lub klęczący Jan Chrzciciel i Maria Panna. Gdy w obrazie pojawiają się dodatkowo postacie aniołów, innych świętych, apostołów lub też proroków – to jest to wtedy tzw. Wielkie Deesis.